Nezvyčajná návšteva

17.04.2025

Krátko pred Veľkou nocou sme mali v triede nečakanú návštevu. Bol ňou obyvateľ nášho školského areálu, jež tmavý. Pán školník ho našiel zavčas rána, ako si nebojácne vykračuje po chodníku popred telocvičňu. Keďže usúdil, že viaceré deti z našej školy videli ježka len na obrázku či v rozpávkach, opatrne ho zobral do debničky a prišiel nám ho ukázať. A veru urobil dobre.

Tento roztomilý všežravec nám nielen spestril začiatok vyučovania, ale sa na chvíľu stal aj živou školskou pomôckou na hodine prvouky, ktorú sme v ten deň mali. A keďže práve preberáme živočíchy, poslúžil nám ako názorná ukážka, aby sme vedeli, ako v skutočnosti vyzerá jeden z obyvateľov našich lesov. 

Už malé deti vedia, že jež sa v prípade nebezpečenstva dokáže stočiť do pichľavého klbka a tak vytvoriť ochranný obal zvyšku mäkkého tela. Rovnako nie je pre nás žiadnym prekvapením, že ježko si na chrbte nenosí jabĺčka a dokonca sa nimi ani neživí. V skutočnosti by ho takýto plod mohol dokonca aj zabiť. Z pichliačov by nemusel dokázať niečo také odstrániť a hnijúce ovocie znamená pre neho vysoké riziko, ktorým je neželaný záujem bodavého hmyzu. Tak isto vieme, že je výborným pomocníkom záhradkárov, lebo svojím apetitom dokáže záhradu vyčistiť od mnohých škodcov. Rád sa usádza v blízkosti ľudí - v sadoch, parkoch, na okraji polí a lesov. Skrýva sa v zemi alebo medzi koreňmi stromov a tiež v hustom poraste. Ako úkryt mu môže poslúžiť aj drevená bednička s otvorom alebo kus rúry či kopa konárov zasypaná opadanými listami, v ktorých si môže vytvoriť svoje hniezdo. Hoci má pomerne rýchle nohy, nie vždy dokáže uniknúť približujúcim sa autám. Práve z tohto dôvodu sa stáva najčastejšou obeťou dopravných nehôd.

Tieto základné vedomosti sme si doplnili o ďalšie zaujímavé informácie:

  • jež je zákonom chránený
  • Jeho hmotnosť závisí hlavne od sezóny. V zime môže dosiahnuť až 2 kg, ale na konci zimného spánku má už len necelých 400g. Na chrbte má 5 000 až 7 000 ostňov s dĺžkou 2-3 cm.
  • Má široké uši, vďaka ktorým má výborný sluch. Rovnako dobrý má aj čuch, keďže práve ten mu pomáha v noci nájsť potravu.
  • V jedálničku ježka prevláda hlavne hmyz a drobné bezstavovce. Najobľúbenejšími pochúťkami sú pre neho húsenice, dážďovky a slimáky. Niekedy si pochutná aj na vajíčkach vtákov, jaštericiach, ale aj na samotných hadoch, hlodavcoch, či zdochlinách a plodoch rastlín. 
  • Je to nočný živočích, ktorý žije samotárskym životom. Samičku vyhľadáva len v období párenia. Máva zvyčajne 2 až 7 mláďat, ktoré sú slepé. Ich oči sa otvoria po dvoch týždňoch a čoskoro nasledujú svoju matku na lov, pričom navzájom komunikujú pískaním.
  • Koncom jesene sa jež ukladá na zimný spánok do svojho brlôžka, ktorý má vystlaný lístím a suchou trávou. Prebúdza sa až koncom februára alebo marca, čo záleží od podnebia a teploty.
  • je veľmi odolný proti živočíšnym jedom, môže jesť aj jedovatý hmyz, nemá problémy so žihadlami včiel, ôs a čiastočne je imúnny aj proti hadiemu jedu  
  • ježkov sa neodporúča chytať, nakoľko sa im môžu v pichliačoch usídliť blchy, roztoče a iná neželaná háveď
  • Ježko je veľmi dobrý plavec. Vzhľadom na možnosť ochrany pichliačmi si jež môže dovoliť pohybovať sa hlučne – pri pohybe teda obyčajne dupoce, fučí a šuchoce. 
  • jež sa dožíva od 2 do 6 rokov. Jeho prirodzenými nepriateľmi sú okrem ľudí najmä líšky, jazvece a dravé vtáky.


Používame cookies, aby sme zaistili správne fungovanie a bezpečnosť našich stránok. Tým vám môžeme poskytnúť tú najlepšiu skúsenosť z ich návštevy.

Pokročilé nastavenia

Tu môžete upraviť svoje preferencie ohľadom cookies. Nasledujúce kategórie môžete povoliť či zakázať a svoj výber uložiť.